Robotik Nedir

Robot, algılayabilen, planlayabilen ve eylemde bulunabilen bir makinedir.

ALGILAMA

Robotlar çevreleri ile etkileşime geçebilmek için algılama yeteneğine sahip olmalıdırlar. Robotlar değişik çeşitlerde sensörleri ile çevrelerini algılayabilirler. Kimse robotunun sürekli mobilyalara çarpmasını istemez ve bu bağlamda robotların mobilyalara çarpmaması için onları algılayabilmesi gerekir. Sensörleri, robotların algılama yeteneklerini ortaya çıkartan ünitelerdir ve mobilyalara çarpmak istemeyen bir robotun uygun sensörleri bulunmalıdır.

PLANLAMA

Robotların karmaşık problemleri çözebilmek, sosyal etkileşimlerde bulunabilmek ve sanal olarak öğrenme yeteneğine sahip olmak gibi bir çeşit zeka göstermeleri gerekmektedir. Bu zeka robotlarda yapay zeka olarak adlandırılmaktadır. Robotların yapay zekaları onlara durumlarını değerlendirme ve uygun şekilde eyleme geçebilmesini sağlayan bir plan yapabilme yeteneği verir. Bir makine yapay zekadan yoksunsa, ona robot demek çok da doğru olmayacaktır.

 

EYLEM
Robotların çevreleri ile etkileşime geçmeleri için algılama dışında eylemde de bulunmaları gerekmektedir. Robotlar açısından eylem geniş bir kavramdır ve değişik şekillerde görülebilir. Robotlar için eylem sadece hareket etmeleri değil, çevrelerini herhangi bir şekilde etkilemeleridir. Sadece kendi pozisyonlarını değiştirmeleri ya da çevredeki cisimleri manipüle etmeleri değil aynı zamanda sıcaklık, nem veya basınç gibi çevresel koşulları değiştirebilmesi bile bir robotun eyleme geçmesine örnek olabilir.

Robotik Nedir?

“Robot” tanımından sonraki diğer terim “Robotik” dir. Robotik, robotların tasarımı, üretimi ve verimliliği üzerinde çalışan bilim dalıdır. Yani sıfırdan bir otomata (automata) üretmeyi planlıyorsanız ya da hazır bir robot kullanıyorsanız, esasen robotik alanında çalışıyorsunuz demektir. Günümüz ise bu alanda çalışmak için oldukça heyecan verici bir zamandır, çünkü bu alanda son derece güzel gelişmeler yaşanmakta ve insanoğlunun bildiklerine tonlarca yeni bilgi eklenmektedir.

 

“Robotik” kelimesi çalışma alanını açıklamak amacıyla kullanılmaktadır ve ilk kez Isaac Asimov tarafından kullanılmıştır. iRobot isimli filmde de değinilen “Robotiğin Üç Yasası” da Isaac Asimov tarafından tanımlanmıştır.

Hack Forum Kitap Yayın Evi Üstad Kadir Mısıroğlu Siber Güvenlik Saklanan Gerçekler Türkiye Gerçekleri Saklanan Gerçekler risale i nur Saklanan Gerçekler Türkiyeden Haberler pratik yemek tarifleri Saklanan Tarih 1919'dan 1923'e Cumhuriyet Tarihi Lozan zafer mi ? Hezimet mi ? Güncel Haberler